Microsoft Home

 
Home
Karikature
To je to
Impresum
11. broj,
Maj 2000
 
Da se ne zaboravi - Leon Jozef Finci

Razgovor sa razlogom

Naftali Atias bit æe novi rabin u BiH

Zadatak mi je jevrejski narod vratiti tradiciji

Rabin Atijas rodom je iz Sarajeva, a Ješivu i školu za rabina završio je u Jerusalemu. Supruga Mirjam je farmaceut, pomagat æe rabinu i Jevrejskoj opštini 

Naftali Atias, tridesetpetogodišnjak rodom iz Sarajeva, trenutno je gostujuæi rabin u BiH. Za manje od šest mjeseci trebao bi postati glavni rabin. Tako æe Bosna i Hercegovina, nakon punih 38 godina, ponovo dobiti rabina. Sa njim i njegovom suprugom Mirjam razgovarali smo u sinagogi. Braèni par Atijas živi veæ deset godina u Izraelu. Nešto više od godinu dana žive Betšemešu - gradu Sunca. Rabin je završio Ješivu, vjersku školu u Jerusalemu i nakon toga se školovao za rabina.
 
o
Radit æu gdje me budu trebali
 - U bivšoj Jugoslaviji postojao je jedan rabin. Ne znam kako æe to sada biti ureðeno na nivou BiH. Znam da postoje i kantoni. Bit æu aktivan ondje gdje za to bude potrebe. Sjedište æe mi biti u Sarajevu, ali æu raditi i u drugim opæinama - kaže rabin Atijas. 

Vjerske obaveze

n Slabije govorim bosanski jezik. Kratko sam živio u Sarajevu, nakon toga u Beogradu i inostranstvu. Bh. javnosti je možda poznatiji moj deda koji je bio aktivista Sindikata u Sarajevu. Nisam siguran za njegovu funkciju, jer se ne razumijem puno u politiku. Zvao se Buki Atias i po njemu sam dobio ime - rekao nam je rabin Naftali Atias. 
U èetvrtak je veliki jevrejski praznik Pesah, zbog kojeg je rabin Atias stigao u Sarajevo, gdje æe za sada boraviti oko tri sedmice. 
n Imam još neke stvari u struci koje trebam da završim kako bih mogao preuzeti funkciju rabina. Takoðer, tu su i vjerske obaveze, obredno klanje i obrezivanje. Za to æe mi trebati nekoliko mjeseci - kaže rabin Atias. 
Njegova supruga Mirjam ima 27 godina. Roðena je u Beogradu, ali su joj roditelji iz Sarajeva. Završila je Farmaceutski fakultet u Jerusalemu. Mirjam i rabin Naftali Atias imaju jednogodišnju kæerku koja je dobila ime po jednom od starih naziva Jerusalema, Batcion. 
n Djevojaèko prezime mi je Montiljo, a moj djed je bio direktor “Valter Periæa” nakon Drugog svjetskog rata. Odslužila sam vojsku u Izraelu, što je tamo normalno, jer je to obaveza ne samo za muškarce, veæ i za žene. To nije klasièna vojska. Recimo, ja sam predavala u školama sigurnost u saobraæaju - kaže Mirjam.

Hebrejski jezik

Kada njen suprug bude zvanièno postavljen za rabina, njena glavna obaveza bit æe da mu pomaže. Pored toga, namjerava raditi u Jevrejskoj opštini. Iako je farmaceut, kaže da se neæe baviti poslom iz svoje struke. 
 
Pesah je praznik slobode
- Pesah je porodièni praznik, koji je usko vezan za slobodu. Taj dan, odnosno na sederu, veèeri, èita se Hagada. Sjeæamo se naše prošlosti. Vremena u kojem su Jevreji protjerani iz Egipta - govori rabin Naftali Atijas. 
Njegova supruga Mirjam podsjeæa da se na ovaj veliki praznik kuæe Jevreja èiste od kvasca, u znak sjeæanja na njihove pretke èije tijesto nije uspjelo nakvasati prilikom napuštanja Egipta. 
 - Kuæe se kreèe, a posuðe otkuhava, kako ne bi ostalo ni traga od kvasca - kaže Mirjam.

n Zadatak je vratiti jevrejski narod u BiH tradiciji, koja je pomalo zaboravljena. U Sarajevu, koliko ja znam ima nešto više od 500 Jevreja. U cijeloj BiH možda hiljadu, najviše hiljadu i po. Stanje u Jevrejskoj zajednici svakako bi se moralo malo promijeniti. Treba vratiti neke stare vrijednosti naše kulture - kaže rabin Atijas. 
On istièe da bi posebno trebalo raditi na poduèavanju Jevreja hebrejskom jeziku. 
n Sve vjerske knjige pisane su na hebrejskom i mislim da bi trebalo malo raditi na tome. Ljudi se moraju malo više zainteresirati za svoju historiju - kaže rabin Atias. 
On i njegova supruga kažu da više od deset godina nisu bili u Sarajevu, ali da vole ovaj grad i da misle kako æe se na njega lahko naviæi. /Dž. TUCAKOVIÆ/
 
 

Nazad gore È